Jak si zvolit dlažbu? Nejčastější chyby při jejím výběru

Je to hlavně tím, že dlažba se realizuje na závěr stavby, aby se neznečistila během prací. Práce na domě dokážou rodinné rozpočty vyčerpat natolik, že úpravu exteriéru realizují jakoby jen z povinnosti, jako by nechápali, že okolí domu je to, co upoutá návštěvníka i kolemjdoucího jako první.
červené tkaničky

V zásadě nikdy nevybírejte zámkovou dlažbu podle nejnižší ceny. Uvědomte si, že nejste developer obrovského projektu, který potřebuje šetřit, aby měl co nejvyšší zisk. Dlažba, kterou vyberete, musí ladit k fasádě i architektuře domu, a hlavně musí vydržet co nejdéle. Je to investice jako každá jiná a časem se vám rozhodně vrátí. Chyb, kterých se můžete nejčastěji dopustit, řadíme mezi technické a estetické.
moderní lavice

Nejčastěji jsou technické chyby

Betonové desky nebo dlažby definuje jejich tloušťka a tvar. Tyto dva atributy definují použití produktu. Například betonové desky se standardní tloušťkou 4 cm nejsou stavěné, aby vydržely tlak, který na jejich povrch vyvine hmotnost auta. Pokud tedy položíte plotny na příjezdovou cestu, riskujete jejich poškození. Plotny se používají především na terasy nebo cestičky.

Výrobci standardně doporučují tloušťku 6 cm pro osobní auta a 8 cm pro nákladní auta. Tloušťka 10 cm je určena spíše pro logistická centra nebo jiné extrémně zatěžované plochy. Nesprávná tloušťka je zřídka chybou projektanta, který umí na základě praxe přesně odhadnout odolnost materiálu. Lidé si často vybírají tenčí dlažbu, aby ušetřili. Takové přemýšlení je velmi krátkodobé.
kamenná dlažba

Zámková nebo skládaná?

Rozdíl je v tvarovém zpracování jednotlivých kusů, zámkové dlažby jsou zubaté, aby do sebe zapadly. Výsledkem je, že kostky se časem nerozcházejí. Využívají se proto v zatáčkách či cestách, kde se často brzdí. Pokud hledáte spíše vizuální prvky a chcete si pohrát s velkým množstvím variant, zvolte skládanou dlažbu. Nabízí několik možností uložení, přičemž můžete vytvářet i různé obrazce.

Oku lahodí estetika

Pokud chcete, aby vám produkt vydržel, musíte sázet na kvalitu. V první řadě jde o kvalitu betonu. Levnější typy dlažby zvládne vyrobit odlitím do formy skoro kdokoliv. Není ale beton jako beton a kvalitní dlažba vyžaduje další procesy.

Estetické chyby mohou zčásti vyplývat i z nevkusu majitele a neochotě nechat si poradit. Mnozí výrobci mají vlastní výstavní plochy. Pokud majitel vybírá dlažbu od kvalitního výrobce, často se orientuje podle ceny, jako by si vůbec neuvědomoval, že právě ta dlažba bude nejbližší desetiletí dotvářet jeho okolí.

3.0
01